<<Ένα μήλο την ημέρα…!!!>>

Το σχολείο μας πραγματοποίησε για φέτος ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής – στα πλαίσια του προγράμματος  Αγωγής Υγείας – για τους μικρούς μας μαθητές!

Σκοπός του προγράμματος μας ήταν να ενημερωθούν τα παιδιά για τα είδη τροφών που υπάρχουν, την υγιεινή διατροφή και να εμπλακούν τα ίδια στην διαδικασία παρασκευής σπιτικών φαγητών.

Υπεύθυνοι του προγράμματος αυτού ήταν οι εκπαιδευτικοί ΠΕ70 Μπρουσιάκης Θοδωρής και Βότσιου Λίτσα και συμμετείχαν 7 μαθητές του σχολείου μας.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας πραγματοποίησαν επισκέψεις στο  super market, στη λαϊκή αγορά, σε φούρνο της πόλης μας και μαγείρεψαν μαμαδίστικα φαγητά (σπιτική πίτσα, ομελέτα με καλούδια στο φούρνο, μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο, φρουτοσαλάτες και φυσικό χυμό, ψωμάκι με βούτυρο και μαρμελάδα για πρωινό).