ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: «ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΑΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ»

Κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-2018 και πιο συγκεκριμένα από τον Ιανουάριο μέχρι τον Απρίλιο του 2018, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Χατζηδημητρίου Βασιλική_ΠΕ16.01.50 (μουσικός) και Μαγγουρίτσα Γεωργία_ΠΕ11 (φυσικής αγωγής) σε συνεργασία με ομάδα έξι μαθητών του σχολείου, υλοποίησαν πρόγραμμα ψυχοκινητικής-μουσικοκινητικής αγωγής με τίτλο «Γυμναστική και Μουσική, ας τα κάνουμε μαζί». Η ψυχοκινητική μαζί με τη μουσικοκινητική αγωγή είναι συστήματα αγωγής που αναπτύσσουν τις κινητικές εμπειρίες και τη δημιουργικότητα των παιδιών. Με τη χρήση μουσικών οργάνων και του ρυθμού και με κατάλληλα οπτικά, ακουστικά, και απτικά ερεθίσματα, επιδιώχθηκε η αντίληψη της κίνησης στο χώρο, στο χρόνο και η αντίληψη της δυναμικής της κίνησης των μαθητών. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα υλοποιήθηκε με ομαδοσυνεργατικές δράσεις βιωματικού χαρακτήρα, όπου οι μαθητές καλούνταν μέσω της δημιουργικής και μιμητικής μεθόδου, να αντιδράσουν και να εκφραστούν μέσα από τα ερεθίσματα που τους παρέχονταν.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος ήταν να αναπτύξουν οι μαθητές γνωστικούς, κινητικούς, συναισθηματικούς και κοινωνικούς στόχους. Πιο συγκεκριμένα, επιδιώχθηκε να αποκτήσουν οι μαθητές κινητικές δεξιότητες, βελτίωση της παρατηρητικότητας και της συγκέντρωσης, βελτίωση της επικοινωνίας και συνεργασίας, ανάπτυξη αυτενέργειας και γρήγορης αντίδρασης στα μουσικά ερεθίσματα.