Ένα όμορφο κουβάρι, το κουβάρι της φιλίας άρχισε να ξετυλίγεται.

Γνωρίσαμε τα παιδιά της Ε΄ και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μεγαλοχωρίου στη δράση «Σπάω τη σιωπή σπάζοντας μπαλόνια» (Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού). Αποφασίσαμε, λοιπόν, την Τετάρτη 20 Μαρτίου, το 6ο και το 7ο τμήμα του σχολείου να επισκεφτούμε το σχολείο τους μαζί με τις δασκάλες μας Δήμητρα Τσαρούχα, Χαρούλα Καργιώτη, Λίτσα Χαρίση και Βάγια Ακριβούλη. Ένα φιλόξενο σχολείο με χαμογελαστούς δασκάλους και ευγενικά παιδιά. Οι καινούριοι μας φίλοι με τον δάσκαλό τους, κ. Γιάννη Τσαρούχα  και τη δασκάλα τους, κ. Παναγιώτα Δίπλα, μας περίμεναν στην εξώπορτα του σχολείου. Μας οδήγησαν στην τάξη τους και με τη διευθύντριά τους κ. Ευαγγελία Λιάκου παίξαμε το παιχνίδι «Το κουβάρι» για να γνωριστούμε καλύτερα. Ανταλλάξαμε δωράκια και κεράσματα. Τα παιδιά τραγούδησαν για μας ένα τραγούδι από τη γιορτή τους. Βγήκαμε όλοι στην αυλή και με την καθοδήγηση του καθηγητή φυσικής αγωγής κ. Κωνσταντίνου Μπούτα, παίξαμε ποδόσφαιρο, μπάσκετ και βόλει. Παίξαμε παιχνίδια στον κύκλο, χορέψαμε παραδοσιακούς χορούς (και όχι μόνο) και κάναμε όλοι μαζί πρόβα για την παρέλαση. Δεν προλάβαμε, όμως, να τους δείξουμε τα παιχνίδια που είχαμε φέρει εμείς μαζί μας.

Για τον λόγο αυτό τους καλέσαμε στο δικό μας σχολείο. Ανυπομονούμε να ανταποδώσουμε τη φιλοξενία!