Μία ιστορία όμορφη σαν παραμύθι…. Δεν είναι, όμως, παραμύθι. Είναι αληθινή. Μιλά για μια φιλία. Μια φιλία ανάμεσα στα παιδιά δύο σχολείων. Και επειδή κάθε ιστορία δεν έχει μόνο μία πλευρά, θα σας πούμε την ιστορία με δύο τρόπους. Μέσα από τα μάτια των παιδιών του Ειδικού Σχολείου (γαλάζιο πλαίσιο) και μέσα από τα μάτια των παιδιών του 33ου Δημοτικού (κίτρινο πλαίσιο). Σε πράσινο χρώμα τα κοινά λόγια των παιδιών. Στις πέντε συναντήσεις μας παίξαμε, τρέξαμε, τραγουδήσαμε, φτιάξαμε κουλουράκια, ανταλλάξαμε δώρα και κάρτες, φάγαμε όλοι μαζί, φτιάξαμε μάσκες, δραματοποιήσαμε παραμύθια και μύθους. Πήγαμε στην παιδική χαρά, ανταλλάξαμε επισκέψεις στα σχολεία μας, επισκεφτήκαμε τη δημοτική βιβλιοθήκη. Μέχρι και κάποιες από τις μαμάδες μας γνωρίστηκαν. Στην πραγματικότητα, η ιστορία αυτή μιλά για αυτό που εμείς οι μεγάλοι λέμε συμπερίληψη. Τα παιδιά με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, σε διαφορετικές στιγμές, το έθεσαν με μία ερώτηση: «Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι μαζί;»

Τις κοινές δράσεις των δύο σχολείων σχεδίασαν οι Καλιάγρα Όλγα, Κίσσα Ιωάννα, Καργιώτη Χαρούλα. Συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του Ε1 από το 33ο Δημοτικό Σχολείο και ομάδα μαθητών του ειδικού σχολείου με σταθερά και εναλλασσόμενα μέλη. Τα κείμενα στο παρακάτω βίντεο έγραψαν η Ανθή, μαθήτρια της Ε΄ τάξης, η κυρία Όλγα και η κυρία Χαρούλα. Σύντομα θα ακολουθήσει έντυπη έκδοση με περισσότερες λεπτομέρειες για τις δράσεις μας με ζωγραφιές και κείμενα των παιδιών.