Θυμάστε τις μάσκες που φτιάξαμε με τους φίλους μας από το 33ο Δημοτικό Σχολείο; Ε, λοιπόν, ήρθε η ώρα να τις χρησιμοποιήσουμε! Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στις 2 Απριλίου επισκεφτήκαμε όλοι μαζί τη βιβλιοθήκη της πόλης. Πήραμε μαζί και τις δασκάλες μας Όλγα Καλλιάγρα, Ιωάννα Κίσσα, Ευαγγελία Ακρίβου, Εύα Φασούλα και Χαρούλα Καργιώτη.

Θαυμάσαμε τους όμορφους χώρους και ξεφυλλίσαμε κάποια βιβλία. Ο κύριος Δημήτρης μας εξήγησε πολύ απλά πώς λειτουργεί η βιβλιοθήκη. Μιλήσαμε αρκετά για τον Αίσωπο και τους μύθους του. Η κυρία Ιωάννα, που είναι θεατρολόγος, μας διάβασε τον μύθο Ο Λαγός και η Χελώνα. Χρησιμοποιήσαμε τις μάσκες και τον δραματοποιήσαμε. Ένα παιδί από το ειδικό σχολείο και ένα παιδί από το 33 ο έκαναν τους δύο ήρωες. Όλοι οι υπόλοιποι ήμασταν τα ζώα του δάσους. Αγαπήσαμε πολύ και τα δύο ζωάκια. Στεναχωρηθήκαμε για τον λαγό. Για να σας πούμε, όμως, την αλήθεια χαρήκαμε που νίκησε η χελώνα. Μας άρεσε που δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να προσπαθεί. Κάτι ξέρουμε κι εμείς από προσπάθεια και επιμονή!