Τη φετινή χρονιά η δασκάλα, Νταή Φωτεινή, και μια ομάδα μαθητών/τριών θα υλοποιήσουν Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Άνθρωποι με ειδικές ικανότητες και ανάγκες δίπλα μας».

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δημιουργία project με σκοπό την παρουσίαση μιας τηλεοπτικής εκπομπής (προσομείωση) με θέμα τα άτομα με ειδικές ανάγκες-ικανότητες.

Ως περιβάλλον εργασίας επιλέχθηκε το Google+ γιατί παρέχει πολλές δυνατότητες επικοινωνίας , όπως δημόσιο σύστημα ανταλλαγής μηνυμάτων ( hash tag)

Κάθε μαθητής/τρια αναλαμβάνει προτεινόμενα θέματα:

Α) Γνωριμία με τις κατηγορίες των ΑΜΕΑ.

Β) Νομικό πλαίσιο ?κρατική πρόνοια- υγειονομική περίθαλψη για τα άτομα αυτά στην Ελλάδα.

Γ) ΑΜΕΑ και εκπαίδευση.

Δ) Ένταξη στην κοινωνία, αντιμετώπιση απ΄αυτήν .Δυσκολίες και προτάσεις επ΄αυτού.

Ε) Τέχνη και ΑΜΕΑ.

Στ) Εκκλησία και ΑΜΕΑ.

Αλλά και ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτούν τα παιδιά και αποφασιστεί από κοινού με τους γονείς τους.