Οι μαθητές του τμήματος “4” του σχολείου μας με συνοδούς εκπαιδευτικούς την κυρία Νίκη Αρουσαλίδου και τους κυρίους Νίκο Φιλίππου και Γιώργο Παπαγούλα πραγματοποίησαν σήμερα επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Τρικάλων.

Με την επιστροφή τους στο σχοελίο μας διηγήθηκαν τα παρακάτω.

“Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής μας ΄περιηγηθήκαμε στο παιδικό τμήμα ενώ η φιλοξενία ήταν εξαιρετική. Γνωρίσαμε τις πρώτες εφημερίδες που εκδόθηκαν στις αρχές του 19ου αιώνα και αγγίξαμε μια παλιά γραφομηχανή. Η κυρία Τζένη ήταν υπέροχη ξεναγόςκαι αφηγήτρια, μας έδειξε όλα τα τμήματα και μας μετέδωσε την ατμόσφαιρα της ηρεμίας και της γνώσης. Η περιπλάνησή μας ολοκληρώθηκε με θεατρικό παιχνίδι πάνω στο σύγχρονο παραμύθι Πώς να κάνετε έναν ελέφαντα να χορέψει του Αγγέλου Αγγέλου και της Έμης Σίνη, και κάνοντας παιδικές ζωγραφιές με το ποντικάκι και τον ελέφαντα που ήταν οι πρωταγωνιστές. Το κλίμα ήταν πολύ φιλόξενο και οι μικροί μας μαθητές το ευχαριστήθηκαν πραγματικά.”